Emma

20. července 2012 v 12:24 | C.ind.ere.lla |  Prázdninové filmobraní
Podívejme se na zoubek dalšímu filmu na motivy knih Jane Austen. Co do oblíbenosti se u mě Emma řadí těsně za Pýchu a předsudek a film mám taky moc ráda. Jsem zkrátka nenapravitelný romantik :)


Režie: Douglas McGrath
Rok výroby: 1996
Obsazení: Gwyneth Paltrow (Emma Woodhouse), Jeremy Northam (Mr. Knightley), Toni Collette (Harriet Smith), James Cosmo (Mr. Weston), Greta Scacchi (Mrs. Weston), Ewan McGragor (Frank Churchill), Alan Cumming (Mr. Elton), Juliet Stevenson (Mrs. Elton), Denys Hawthorne (Mr. Woodhouse), Polly Walker (Jane Fairfax), Sophie Thompson (Miss Bates), Phyllida Law (Mrs. Bates), Kathleen Byron (Mrs. Goddard), Edward Woodall (Robert Martin), Brian Capron (John Knightley), Karen Westwood (Isabella Knightley)

Obsah: Komedie o namlouvání a všech komických situacích, které při něm mohou nastat. Půvabná, chytrá a náramně se sebou spokojená Emma bydlí s ovdovělým otcem. Její milovaná vychovatelka a důvěrnice se provdá za souseda a Emma přemýšlí, jak se teď zabavit. Nebylo by to úžasné dirigovat životy druhým a být dohazovačkou? Nejdříve vezme pod svá křídla Harriet, která by ráda ulovila manžela. Pak přijde na řadu Frank a v plánu jsou další - nikdo si před Emmou není jistý. Velký propletenec vztahů a lidí se pomalu rozjíždí.

Hodnocení:
csfd.cz - 71%
imdb.com - 6,8/10

Moje hodnocení: 80%
Když se bohatá, vzdělaná a krásná žena rozhodne montovat do života lidí okolo sebe, zavání to problémy. Zvlášť když se považuje za oprávněnou rozhodovat o jejich životech a budoucím štěstí. Emma Woodhousová má všechno, co si od života může přát. Je pohledná, má vysoké věno a dostalo se jí vzdělání, kterého jen z lenosti lépe nevyužívá. Kdyby se rozhodla najít manžela, určitě by to nebyl problém, ona však raději hledá manžely pro lidi okolo sebe. Bez ohledu na jejich vlastní city a osobní vkus.
Filmové zpracování z roku 1996 je veselou komedií a zároveň romantikou nabitým dramatem. Téměř současně vznikla i televizní adaptace s Kate Beckinsale a Markem Strongem, která však zůstává mírně v pozadí. Není to snad ani tak kvalitami této verze, i televizní zpracování je totiž osvěžujícím romantickým zážitkem, jako spíš podstatně slavnějším obsazení verze filmové. A sama nevím proč, ale Emma pro mě vždycky byla blondýnka, takže toto obsazení hodnotím kladněji.
Film se inspiruje knihou a prakticky přesně se jí drží. Pochopitelně že ne všechny situace jsou stejné, některé jsou mírně pozměněné a upravené pro větší romantiku nebo přesnější charakteristiku hrdinů. Nic z toho však vyloženě nevadí a film tím rozhodně neztráci. Spíš naopak :) Romantické duše si nepochybně přijdou na své.
Herecké obsazení je vybráno vkusně a citlivě, především oba hlavní hrdinové do svých rolí výborně pasují. Chemie mezi nimi funguje tak, jak by měla, a navíc podávají nesmírně přesvědčivé herecké výkony. Gwyneth Paltrow je dokonale jistá si sama sebou, dokud se neocitne na hraně a její svět s dokonalými plány se najednou nezačne rozpadat na kousíčky. Jeremy Northam je dokonalým prototypem anglického gentlemana, schopného zasáhnout v pravý čas a svými zkušenostmi mnohdy zabránit tomu nejhoršímu. Co se týče zbytku obsazení, našla bych jisté výhrady, po herecké stránce však není moc co vytknout a námitky vycházejí čistě z mých osobních preferencí.
Příběh z pera Jane Austen je ve filmové Emmě zpracován nesmírně citlivě a potěší především romantické duše. Závěrečná scéna v parku doslova překypuje romantikou a díky ní se celkový romantický dojem ještě násobí. Osobně upřednosťnuji seriálové zpracování z roku 2009 s excelentní Romolou Garai a Jonny Lee Millerem, jejichž chemie funguje naprosto dokonale, film z roku 1996 má však taky ráda. Především proto, že při jeho sledování se vám na tváři objeví ten sladce připitomělý úsměv, o němž netušíte, kde se tam vzal :).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 laurdes laurdes | Web | 6. srpna 2012 v 22:43 | Reagovat

Já sama jsem Emmu zatím ani nečetla ani neviděla, tak jsem zvědavá :) .. to herecké obsazení se mi líbí stejně jako tobě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama