Milostné trojúhelníky

14. května 2012 v 21:16 | C.ind.ere.lla |  Dumání
...aneb ve třech se to táhne nejlíp :)Každý kdo čte na něj dříve či později narazí. Ano, mluvím o milostném trojúhelníku - tedy o problému, kdy se jedna postava cítí natolik citově zmatená, že není schopná určit, kdo je pro ni ten skutečný pan Pravý a tahá za nos dva najednou. Těmito nerozhodnými bývají v naprosté většině případů dámy, muži totiž zdá se mají vždy jasno. Ovšem nemusí to být pravidlem, už jsem narazila a na případy, kdy chudák mládenec zůstal úplně bezradný mezi dvěma okouzlujícími dívkami, které by se kvůli němu nejraději vyzvali na souboj.
Problém milostných trojúhelníků provází literaturu odedávna. Prakticky každý autor, který vyčerpá možnosti milostného vztahu a chce ho něčím ozvláštnit, přidá nového ctitele, který může pořádně zamíchat kartami. Dle mnohých značně pokleslý žánr červené knihovny ze trojúhelníkových zápletek prakticky vždy těží. Vždyť co jiného se taky dá napsat, že?
Milostný trojúhelník, to však nemusí být jenom nevkusná a navíc neuvěřitelná slátanina pro dospívající slečny, kde lidská slečinka stojí před rozhodnutím, zda je pro ni lepší upír či vlkodlak, případně vybírá ze dvou upírů.
Ve skutečnosti však existují autoři, a překvapivě to jsou i literáti dávno mrtví, kteří umí s milostným trojúhelníkem pracovat. Obvykle se operuje na poli manžel-manželka-milenec. Ve skutečném milostném trojúhelníku pak musí vždy zákonitě někdo ostrouhat. A ne vždy to je některý z hrdinčiných mužů. I takové případy světová literatura zná.
Pochopitelně bych ráda nabídla několik milostných trojúhelníku, které mám ráda nebo mě přinejmenším oslovují. Vzhledem k tomu, že upíři poslední dobou letí a současní autoři YA knih se snaží motiv váhající hrdinky obletované desítkami mužů zakomponovat úplně všude, zaměřím se na klasiku. Protože věřte nevěřte, i romány zapsané na seznam klasických si pohrávají s milostnými trojúhelníky. Byť často mnohem moudřeji a skrytěji, takže se zdá, že nic takového v nich ani není.

Utrpení mladého Werthera
Dva muži, jedna žena a nesnesitelné utrpení, které může kráska působit, aniž by si to pořádně uvědomovala. Ukázka naivity mládí, snů, které nemusí dojít naplnění a tragédie, kterou do může způsobit.

Anna Karenina
Možná je to zvláštní, ale v téhle knize narazíme rovnou na dva milostné trojúhelníky, každý se však točí okolo jiné hrdinky. V centru prvního stojí sama Anna a spolu s ní dva muži jejího života - její manžel Karenin a její milenec Vronskij. Ten samý voják Vroncikj pak plete hlavu i Annině nepřímé příbuzné Kitty. Druhým, kdo vstupuje do Kyttyina života, je Konstantin Levin. Zatímco mladší z obou žen se nakonec dokáže rozhodnout správně a najít tak životní lásku, druhá je vlastní volbou zničena.

Velký Gatsby
Aneb peníze nade vše a milostný trojúhelník tvořený Gatsbym, Daisy a jejím manželem Tomem. Poněkud smutná pravda o tom, že za peníze se dá koupit všechno. Nebo alespoň zdání všeho. Povrchní a penězchtivá Daisy rozhodně není prototypem nějak zvlášť kladné hrdinky. A její závěrečná volba jí ke cti rozhodně neslouží.

Jih proti Severu
Scarlett - Ashley - Rhett. Prototyp sobecké hrdinky, která se odmítá vzdávat a trvá na tom, že všechno vždy dopadne podle ní. A vychází jí to. Muži se okolo ní točí, splní jí, co jí na očích vidí, a ona toho nestydatě zneužívá. Její vlastní zaslepenost jí však nedovolí uvědomit si, na čem v životě skutečně záleží. Ve chvíli, kdy pochopí, kdo je její skutečnou láskou, je však příliš pozdě, protože právě tohoto jediného muže ztrácí. Ale... musí to tak být? Autorka nám totiž nedala jasnou odpověď, jak to s jedním z nejslavnějších milostných párů vlastně dopadne. A fantazie čtenářů je nekonečná. :)

Lolita
Ano, je to tak. I tato poněkud perverzní, přesto vynikající kniha, obsahuje milostný trojúhelník. A tentokrát je to muž mezi dvěma ženami - dcerou a matkou. Trochu netradiční pojetí milostného trojúhelníku, přesto je zde zcela znatelný. A dokonce se vyřeší sám. Jedna z žen je zákonitě přebytečná, osud však zasáhne zcela v prospěch hlavního hrdiny.

V líčení všemožných milostných propletenců bych mohla pokračovat ještě dlouho. Zdá se totiž, že milenecké trojúhelníky k literatuře jednoduše patří. Pokud jsou vkusně napsané a nepřekážejí nám, pak je mám ráda. Pokud pasují do děje, jsem ochotná je tolerovat, i když mě třeba rozčilují. Protože jen málokdy se vám podaří najít knihu, kde byste na nějaký ten milostný trojúhelník nenarazili. Neříkám, že neexistují, jen se velmi těžko hledají.
A co vy? Máte nějakou oblíbenou mileneckou trojici, nebo se jim snažíte sáměrně vyhýbat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | Web | 15. května 2012 v 14:32 | Reagovat

Zajímavé téma a zajímavé zpracování. :D  Těším se na další článek.

2 nel-ly nel-ly | Web | 18. května 2012 v 23:24 | Reagovat

Áaaaah, jak dlouho jsem zas neotevřela Jih proti Severu, jednu dobu jsem to četla furt dokola :D milovala jsem a nenáviděla Scarlett, milovala Rhetta a nesnášela Ashleyho a všichni byli tak krásně slepí
a milostné trojúhelníky jednou dál, teď pro změnu v každé druhé (hm, dvě ze tří?) YA a vůbec všdue, protože mít jen pár dvou hrdinů a k tomu příběh je složitý, to je lepší jakoukoliv disfunkční trojku, a pak není nutné vymýšlet příběh
hezké dumání :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama