Anna Godbersenová - Luxus

5. února 2012 v 14:52 | C.ind.ere.lla |  Romantika
A zase jedna knižní recenze.

Nakladatelství: BB/art
Rok vydání: 2011
Počet stran: 304
Série: Luxus
Díl: první
Oficiální anotace: Život v přepychu Půvabné dívky v krásných šatech, které se baví až do svítání na večírcích, neodolatelní mladíci s prohnaným úsměvem a nebezpečnými úmysly. Drobné lži, temná tajemství a skandální vztahy. Takový je Manhattan v roce 1899… Manhattanské společenské scéně vládnou Elizabeth a Diana Hollandovy. Když zjistí, že jejich postavení je velice vratké, náhle všichni představují hrozbu pro jejich šťastnou budoucnost. Tenhle vzrušující výlet do věku nevinnosti, který se odehrává ve světě bohatství a klamu, má ovšem k nevinnosti nesmírně daleko.


Moje hodnocení: 90%
Svět zářivých večírků, velkolepých rób, šťastných tváří a krásných úspěšných lidí... Svět intrik, nenávisti a přetvářky... Svět, ve kterém láska nemá místo a člověk nemůže být sám sebou. To všechno je Manhattan konce 19. století. Semeniště skandálů, místo stejně módní jako zkažené, které se zároveň zuby nehty drží tradic, které v Evropě už zastaraly. Právě do tohoto prostředí se Elizabeth Hollandová vrací. Do svého domova, který jím už není a k povinnostem, které jí jsou proti mysli.
Když jste dívka patřící ke smetánce, málokdo se vás ptá na vaše touhy. A sen o lásce je zde pouze naivní pohádkou. Elizabeth je okolnostmi přinucena zasnoubit se s mužem, kterého de facto nezná a který se jí víceméně protiví. Hlavně proto, že své srdce už dala jinému. Manželství však není láska a existují jiné, vyšší cíle, kvůli kterým se uzavírá. Diamant na zásnubním prstenu však může způsobit víc bolesti než radosti.
Celý příběh je vyprávěn z pohledu několika postav, jejichž náhled na věc se poměrně pravidelně střídá. Jen těžko se tak dá určit, který z hrdinů je tím hlavním. Prostředí New Yorku můžeme poznávat očima Elizabeth a její mladší sestry Diany, Lizzieny nejlepší přítelkyně Penelope, Lizzieny komorné Caroliny (či Liny) a jednoho z nejžádanějších svobodných mládenců na Manhattonu - Henryho. Každý z nich řeší své vlastní osobní krize a pere se s osudem, který má často jiné plány než oni.
Děj je vyprávěn retrospektivně s rámce tvořeným Elizabethiným pohřbem. Tím kniha začíná a končí. Po úvodním smutečním obřadu následuje návrat o tři měsíce zpět do doby, kdy všichni ještě byli šťastní. Penelopa kralovala Manhattonu, Elizabeth se čerstvě vrátila z Evropy, Diana experimentovala s mladíky a Henry si pohrával s nejedním dívčím srdcem. Stačí však jediný prohlášení Elizabethiny matky, aby se pro ně všechny život změnil. Jednotliví hrdinové jsou lapeni do pasti z níž uniknou jen ti nejschopnější.
Svět, ve kterém se láska musí pracně rvát o své místo na výsluní a kde jsou některé ušlechtilé city předem odsouzeny k nezdaru. Místo, kde zlo má naději přemoct dobro a kde se nevyplatí věřit na pohádky. Svět ožívající na stránkách Luxusu je sítí itrik a nenávisti, zároveň však naděje a lásky. Kdo nakonec v tomto nerovném souboji zvítězí?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bettynka Bettynka | 12. května 2013 v 11:03 | Reagovat

Tak na tuhle knihu jsem moc zvědavá, vypadá to na zajímavý příběh :))

2 Tay Tay | 14. května 2013 v 19:42 | Reagovat

Řekla bych, že obálka je dost luxusní a nejen tahle, ale i ostatní díly vypadají dost dobře :)
Už jen kvůli té úžasné obálce si rozhodně musím přečíst další díl :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama