Richelle Mead - Pokrevní pouta

28. prosince 2011 v 21:32 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Nová knižní recenze.

Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2011
Počet stran: 350
Série: Pokrevní pouta
Díl: první
Oficiální anotace:
Mlad
á královna
Lissa Dragomirová si netradiční politikou nadělala u morojského dvora spoustu nepřátel, kteří by ji rádi odstranili. Je ale velmi dobře střežena, a tak se spiklenci zaměří na její nevlastní sestru Jill. Vědí totiž, že kdyby Jill zabili, Lis
sa by musela odstoupit a přenechat trůn někomu, kdo má alespoň jednoho žijícího příbuzného. Po brut
álním útoku na Jill se Morojové a dhampýři rozhodnout uklidit Jill někam do bezpečí. Kam ale? Po dlouhém zvažování dojdou k z
ávěru, že mladou vampýrku by jistě nikdo nehledal ve světě lidí. Jill má doprovázet a strážit alchymistka Sydney Sageová. Obě dívky se zapíší na lidskou školu, kterou navštěvují i Adrian Ivaškov a Eddie Castile. Kamarádi zpočátku řeší běžné problémy spojené se studiem na lidské škole, ale brzy začnou zjišťovat, že
na téhle škole nejsou jediní, kdo potřebuje k životu krev…Moje hodnocení: 90%
Představte si, že vás vychovávají v přesvědčení, že upíři jsou špatní, zvrácení a nepřirození a následně po vás chtějí, abyste jim byli čtyřiadvacet hodin denně k dispozici. Přesně to je situace v níž se ocitne Sydney Sageová, alchymistka s novým přidělením v Kalifornii.
Sydney je po návratu do svého světa tak trochu v nemilosti, protože napomáhala k útěku údajné vražedkyni morojské královny. A aby toho nebylo málo, tahle vražedkyně je dhampýrka. Alchymisti se pochopitelně nesmí přátelit s nikým mimo lidskou rasu, takže Sydneyni nadřízení ani rodiče nejsou nijak nadšení z toho, co provedla. V jejích záznamech je už navěky vroubek. Získat nové přidělení je tak pro dívku poněkud obtížné - hlavně proto, že je osočována z přílišného bratříčkování s upíry.
Morojskému světu vládne mladá Lissa Dragomirová, což je pro některé radikály jen těžko snesitelné. Chtějí se mladé a nezkušené panovnice zbavit, ovšem poněkud rafinovaným způsobem. Liss nemůže vládnout, pokud nebude mít aspoň jednoho pokrevního příbuzného. Hlavním zájmem celého dvora je tak ochránit mladičkou Jill a schovat ji někam, kde ji atentátníci nenajdou. Někam do lidského světa.
Jako perfektní místo pro pobyt královniny mladší sestry je vybráno Palm Springs a to z jednoho prostého důvodu - slunce tu svítí prakticky denně, což znemožňuje život Strigojům a znepříjemňuje ho Morojům. Jill je zapsána do lidské školy a Sydney se po dlouhém přesvědčování nadřízených podaří získat místo její společnice. Obě dvě spolu se strážcem Eddiem se poměrně rychle adaptují v novém prostředí, ale všechno není tak růžové, jak se na první pohled zdálo.
Sydney, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn, se od Rose, která vyprávěla sérii Vampýrská akademie, dost podstatně liší. Je velmi racionální, klade důraz na vzdělání, z vampýrů a zvláště jejich magie má téměř smrtelnou hrůzu, ale zároveň je začíná vnímat téměř jako plnohodnotné lidské bytostí s tím rozdílem, že pijí krev. Kvůli tomu se dostává do sporů sama se sebou a zvláště se svými nadřízenými. Právě tento konflikt je jedním z nosných pilířů příběhu.
Pokrevní pouta jsou svým způsobem psána jinak než Vampýrská akademie, což je dáno hlavně rozdílnou pozicí vypravěčky, ale to jim nic neubírá na čtivosti. Sydney toho o upírském světě spoustu neví a nechává se tak zaslepovat předsudky a vlastním strachem, ale zároveň se s obdivuhodnou činorodostí snaží se vším vyrovnat. I když mnohdy vnitřně nesouhlasí, pomáhá těm okolo sebe a snaží se jim zajistit pohodlí, třeba i na úkor toho vlastního.
Od prvního dílu této spin-off série nečekejte moc romantiky, zato dostatek překvapivých zvratů. Jen málokdo je totiž tím, kým se na první pohled zdá. Čtenář tak jen těžko odhadne, kdo je upřímný a kdo si jen na něco hraje. Sydney je poměrně nadaná pozorovatelka lidí okolo sebe. A přestože ona sama si v citových záležitostech připadá bezradná, dokáže odhadovat vztahy lidí, kteří ji obklopují. Nevrhá se bezhlavě do akce, všechno si raději pořádně rozmyslí, přičemž její největší protivník je často ona sama.
Pokrevní pouta jsou rozjezdem velmi příjemným a naprosto splnila má očekávání. Zatímco Rose bojovala s lidmi okolo sebe a o problémy neměla nouzi, Sydney se učí vyrovnat sama se sebou. Kým je, co se od ní čeká, a že může být i něčím víc než jen opomíjenou dcerou ambiciózního otce. Učí se věřit sama sobě a svým schopnostem. V prvním díle k tomu udělala úvodní krůček, má tedy slušně našlápnuto stát se sebevědomou ženou, která najde nejen sebe, ale i lásku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 9. ledna 2012 v 22:44 | Reagovat

Musím říct, že jsem začínalaa být k YA dost skeptická a i u Vampýrské akademie mě chvílemi štvaly ty zbytečné poznatky o panenství hlavní hrdinky, popisy oblečení nebo to, jak jsou všichni krásní, mají zajímavé barvy očí a kdovíco všechno, no natahování
ale VA byla opravdu jiná úroveň, než Pád nebo Škola noc, takže na Pokrevní pouta se těším (a samozřejmě na Adriana :D)

2 Piece Piece | Web | 9. ledna 2012 v 23:19 | Reagovat

Na tuhle knihu se moc těším. Spin-off série sice moc nemusím, protože většinou jsem skutečným zklamáním - zvlášť, když jsem byla s Rose na postu vypravěčky už docela sžitá, ale... změna je hold život. Sydney byla vždycky záhadou, tak snad naplní má očekávání, když bude teď hlavní postava. No, uvidíme. Díky za recenzy, mám o důvod víc se do toho pustit, ale to: spin-off mě stále děsí :D

3 Roseina fanynka Roseina fanynka | E-mail | 23. října 2012 v 16:17 | Reagovat

Muzu se zeptat je do pribehu pokrevni pouta nejak zaclenena Rose s Dimitrijem?
Ja je proste zboznuju,jsou uzasni!!!
Zamilovala jsem si je a vsechny knihy si prectu jeste jednou!!! :-)

4 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 23. října 2012 v 20:00 | Reagovat

[3]: Do celého příběhu nepochybně nějak budou. V prvním díle se Rose jenom mihne a Dimitrij se objeví až na úplném konci. Ale podle reakcí na druhý díl tam určitě budou víc :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama