Carmen II

21. října 2010 v 21:27 | C.ind.ere.lla |  Divadlo
Zase jedna divadelní recenze.


Už podruhé jsem se zajela podívat do Karlína na muzikál Carmen, na který tady už jedna recenze byla a já jsem moc ráda, že jsem ho teď mohla vidět znovu a poskytnout vám recenzi novou.

Obsazení:
Carmen: Lucie Bílá
Katarina: Markéta Poulíčková
José: Robert Jícha
Garcia: Václav Noid Bárta
Teta Inéz: Pavla Břinková
Zuniga: Tomáš Trapl
Starosta Mendoza: Josef Štágr
Vědma: Hana Křížková
Cecílie: Zuza Ďurdinová
Sherida: Kateřina Nováková
María: Kateřina Šildová
Isabela: Jana Zenáhlíková
Dolores: Barbora Popelková
Rosa: Lucie Žďárská
Inmar: Ivo Hrbáč
Kelvin: Václav Vostarek
Carlos: Jakub Šlégr

Představení na člověka asi nejvíc zapůsobí, když ho vidí poprvé, protože neví, co bude následovat a napjatě očekává, jakým směrem se děj vyvine. Když pak navštíví to samé představení znovu, víc si všímá detailů, snaží se pochopit to, co mu prve uniklo a dostat se víc do hloubky, pod skořápku toho všeho. Protože už nejde jenom o dojem, který ve vás dílo vyvolává. Jde spíš o to, utvrdit se v názoru na něj a posoudit, jestli je nebo není objektivní.
Když jsem viděla Carmen poprvé, naprosto mě uchvátila. Když jsem na ni teď jela znovu, líbila se mi minimálně stejně, ale už jsem přesně věděla, co mě čeká a mohla se víc soustředit na konkrétní věci, které mi třeba prve unikly.
Ráda bych se teď na Carmen podívala pod trochu jiným úhlem pohledu. Nebudu se rozepisovat nad obsazením, spíše zhodnotím představení jako takové - hudbu, texty, děj... Všechno dohromady totiž vytváří perfektní harmonii. Žádná scéna není zbytečná, nezazní ani hláska navíc. Každá postava má své místo a prostor dokázat, jak je pro celý příběh důležitá.
Nejspíš největším kladem představení je hudba. A důvod je jednoduchý. Když začne hrát první písnička, pominu-li úplný úvod, kde se vlastně ani nezpívá, jsou to Cesty osudu, cítite se úplně přikováni k sedačce. Úvodní árie je vlastně jakousi předmluvou vypravěče, kterého tady zpodobňuje vědma, k tomu, co divák uvidí. Krásným metaforickým jazykem je vyzpíváno, že život si s námi rád hraje. Potom přichází úvodní scéna a příběh se pomaličku začíná odvíjet. Ať už hraje jaká chce píseň - sborová, sólová nebo třeba jen instrumentální, nikdy nebudete mít plíživý pocit, že tohle už jste někde slyšeli. Co píseň, to originál.
Velkým kladem jsou i bezvadně napsané texty vznikající vlastně jako překlady původních anglických. Při prvním poslechu vnímáte spíš jejich obsah v souvislosti s dějem, při druhém se možná budete víc soustředit na narážky, které jste prve přeslechli. Při pozorném poslechu si uvědomíte, že v textech se skrývá spousta krásných metafor a nezáleží na tom, jestli to byl autorův záměr nebo vznikly spíše mimoděk. Dobré jsou i klasické nezpívané texty. Scénář písně většinou doplňuje - v podstatě se střídá písnička a mluveným slovem, někdy se mluví i mezi jednotlivými slokami.
Celý děj plyne nenásilně a na konci prvního dějství, při úžasné hromadné finálové scéně vás napadne, že snad ani není možné, aby představení dospělo až do své půle. Právě zakončení prvního dějství, kde na jevišti vystoupí všichni herci, je nádhernou tečkou za první částí a je to jedna z vůbec nejpodbízivějších melodií celého představení. Druhé dějství pak uteče stejně rychle, a když zazní finálová, tentokráte sólová árie Carmen, stěží věříte, že je to vážně konec.
Během celého muzikálu nezazní v konečném součtu až tak moc písní. Dohromady jich je kole pětadvaceti, ovšem všechny jsou kvalitní a sedí k sobě. Některé melodie, jako například první finále, budete nejspíš dlouho dostávat z hlavy, stejně snadno se v ní usídlí i písně Ženská jak já nebo Tak kráčí ženská. Kdo má písničky naposlouchané z cd, uslyší je z živým orchestrem v trošičku jiných aranžích a najde si je v ději. Pokud jste pak při poslechu cd někdy nechápali, kam do děje asi píseň patří a jak tam zapadá, v představení dostanete odpověď. Celá kompoziční skladba je velmi vyvážená a skutečně nemáte pocit, že vám něco nutí.
Pokud hudbu, texty a scénář vhodně poskládáte dohromady a nezapomenete provézt kvalitní dramaturgii, dostanete kvalitní kus, který divák ocení. Právě tím je Carmen na české muzikálové scéně jedinečná a nepodobá se komerčním rychlokvaškám vznikajícím takříkajíc na koleně jen aby se splnily termíny a divák se měl na co koukat. Pravda, i Carmen je komerční, ale milým způsobem. Nikomu se nevnucuje a nepodbízí, neslibuje nic, co nesplní. A ano, cirkus na jevišti je kýč, ale je to i příjemné odlehčení děje a navíc rozhodně podívaná, která stojí za to. Protože, ruku na srdce, to, co se odehrává na jevišti vám ve skutečné cirkusové manéži nejspíš neukážou. Tam se dočkáte leda párku opelichaných velbloudů a poníka.
I Carmen má své mouchy a ne každému musí nadsázka, která se střídá s vážnějími tématy, sedět. Minimálně na poslech je však muzikálem velmi kvalitním a dobře propracovaným. Celou výpravou pak více než cokoliv jiného připomíná zahraniční muzikály. Možná je to dáno i tím, že vznikla pod taktovkou zahraničního režiséra. Karlínské divadlo je poměrně velké, oproti monstrózním broadwayským scénám však vlastně takový trpaslík. Přesto dokáže na malý prostor vměstnat velkou company, živý orchestr a značné množství kvalitních čísel.
Carmen si dokážed diváka získat. Dokáže ho ohromit, překvapit, probudit v něm emoce. Sází na první dojem, ale má co nabídnout i divákovi, který už měl tu čest. Rozhodně patří k předním pražským muzikálům, u kterých vám jedno zhlédnutí stačit nebude. Po první návštěvě odejdete z divadla s tím, že by to chtělo znovu se vrátit a po druhém vás napadne, že třetí návštěva určitě nebude na škodu. Osobně mohu Carmen pouze doporučit jako dobrou investici pro ty, kteří mají rádi muzikály a chtějí strávit příjemný večer. Pokud jste ochotni obětovat velké peníze za tří hodinou podívanou, měli byste si umět vybrat. A Carmen správnou volbou určitě je. A kdyby vás nepřilákalo nic jiného než slavné jméno, pak Lucie Bílá je v hlavní roli jedinečná a velmi uvěřitelná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milča Milča | Web | 21. října 2010 v 21:44 | Reagovat

Perfektní článek a nemohu, než do poslední tečky souhlasit. Já viděla v roli Carmen Dashu a můžu říct, že byla taky úchvatná a véélmi emocionální, což se mi moc líbilo..

2 Ewil Ewil | Web | 25. října 2010 v 20:54 | Reagovat

Souhlasím. Carmen jsem viděla a Lucie Bílá v její roli je něco úchvatnýho. Sedí na ni. Miluju ten muzikál a je to moje srdeční záležitost :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama