Paul Hoffman - Levá ruka boží

27. června 2010 v 19:33 | C.ind.ere.lla |  Fantasy & Sci-fi
Další recenze na knižní novinku.


Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2009
Počet stran: 416
Série: Levá ruka boží
Díl: první

Oficiální anotace:
"Poslouchejte. Svatyně vykupitelů na Střelecké stráni je zatraceně lživý název, protože tam nikdo vykoupení nedojde a o svatyni už vůbec nelze mluvit." Svatyně vykupitelů je bezútěšné místo - místo, kde není vítána naděje ani radost. Většina jejích (téměř výlučně mužských) obyvatel tam byla přivedena v raném dětství proti vlastní vůli, kterou snad kdysi měli. Teď trpně přežívají pod hrůzným režimem lordů vykupitelů, jejichž krutost a surovost má jediný cíl - službu ve jménu Oběšeného vykupitele. V celém komplexu svatyně se nikdo dokonale nevyzná, tak rozsáhlý a spletitý je labyrint jeho chodeb - chodeb naplněných pachem staletí starého náboženského zápalu. A v jedné z těchto chodeb stojí chlapec, dívá se ven temným oknem a pozoruje nejnovější skupinku nešťastníků, kteří do tohoto pekla přibyli. Je mu čtrnáct nebo snad patnáct let - jistě to neví ani on sám, ani nikdo jiný. Své skutečné jméno už dávno zapomněl, teď mu však říkají Cale. Ze svého předchozího života si na nic nevzpomíná a o tom budoucím nic neví... Seznamte se s andělem smrti. Levá ruka boží přináší příběh o životě a hledání víry ve světě, jejž postihla blíže nespecifikovaná katastrofa. Je první částí trilogie, která vychází v celosvětové premiéře a která má všechny předpoklady stát se mezinárodním bestsellerem.
Moje hodnocení: 72%
A teď to zase troch urozvedeme. Na úvod bych ráda řekla, že Levá ruka boží se nepodobá žádné fantasy, kterou bych za dlouhou dobu četla. Je diametrálně odlišná od fantasy literatury v takové podobě, v jaké se s ní běžně setkáváme (tím mám na mysli starobylou říši někdy ve středověku plnou odvážných rytířů a krásných dam). Celý děj se odehrává v blíže nespecifikovaném světě a době, některé faktografické údaje však poukazují na zasazení do Velké Británie. To je však pouze moje domněnka. Co se doby týče, ani tady si nemůžeme být jisti. Jezdí se na koni a bojuje se mečem, máme tady skupinku náboženských fanatiků i odvážné rytíře. Dejme tomu, že jakýs takýs středověk by to mohl být.
Kniha sama o sobě je psána velmi čtivým způsobem, který nás nutí číst dál. V některých místech však nastupují pasáže, které je potřeba přelousknout alespoň dvakrát, než pořádně pochopíte, o čem je v nich vlastně řeč. Menší problém nastává i co se týče přímých řečí. Mnohdy postrádají uvozovací větu, takže ve změti postav vedoucích rozhovor potom marně pátráte, kdo vlastně co vyslovil.
Pokud jde o příběh samotný, celou knihu jsem měla pocit, že se vlastně nic neděje. Události si plynou, mnohdy na sebe mírně nelogicky navazují a nakonec dospějí k poměrně překvapivému konci. Hlavním nositelem příběhu je zhruba patnáctiletý chlapec jménem Thomas Cale, který je tak trochu vraždícím strojem. Je dokonalý v boji - mečem se ohání jako nidko, je dokonalý stratég - jeho dobyvatelské plány a plány bitev se skutečně uskutečňují, je chladnokrevný vrah - vyznává něco, čemu se říká 'třívteřinová smrt'. Na první pohled nijak zvlášť sympatická postava, spíše spadající do té záporné části. Jenže chyba lávky. Zlí jsou totiž ti ostatní.
Román začíná na místě nazvaném Svatyně - sídle vykupitelů. Vykupitelé jsou vlastně jakousi náboženskou sektou, která nenávidí všechno okolo sebe a snaží se přesvědčit své svěřene (mimochodem přivedené násilím), že celý svět je špatný a jenom vykupitelé hlásají jedinou skutečnou pravdu. Válka, kterou proti světu vedou, by se dala hravě přirovnat ke křesťanským tažením do svatého města. Svatyně je místo z něhož se nedá utéct, je to něco jako americký Alcatraz. Jenže... O čem by mohla kniha být, kdyby se toto neopustitelné místo nepovedlo několika lidem opustit. Calovi mezi nimi.
Nastává hra na babu s vykupiteli a se životem samotným. Cale, i když o tom nic neví, je pro vykupele nesmírně důležití a udělají cokoliv, aby ho získali zpět. Chlapci se slušnou dobu daří unikat, i když se dostává do problémů a nepříjemností, nadělá si kopu nepřátel, vetře se do přízně nejmocnějšímu rodu vládnoucímu mimo území vykupitelů a to tak blízko, že mezi ním dokonce nalezne milenku. Překvapivě tu nejkrásnější a nejžádoucnější z celé země. Nad faktem, že Cale je v podstatě ještě dítě, víc jak patnáct mu být nemůže, a už žije sexuálním životem, se nemá cenu pozastavovat.
Jak kniha dopadne vám už neprozradím, pro mě osobně byl konec docela zklamání. Celkově je Levá ruka boží románem, který určitě dokáže zaujmout. Motivy, které se v něm využívají, však tak trochu vykrádají historii. Od křížových výprav po druhou světovou válku. Je to kniha plná paradoxů, v níž se střídají lepší a horší pasáže. Někdy je děj příliš snadno odhadnutelný, jindy chybí vysvětlení nebo hlubší vývoj vztahu (jako příklad uvedu Cala a jeho milenku, po přečtení pochopíte). Některé věci nejsou dovysvětlené, takže vám nezbývá než nad nimi kroutit hlavou.
Upřímně doufám, že další díly plánované trilogie nezklamou, vysvětlí nakousnuté problémy a přinesou o něco zajímavější dějovou linku než 'marná' snaha o útěk ze spárů fanatických maniaků. Nemůžu říci, že se mi kniha nelíbila. Svým způsobem je velmi dobrá. Některé věci mi však vadily, proto nemůžu dát víc než 72%. Doporučuji každému, aby si Levou ruku boží přečetl sám a vytvořil si na ni svůj názor. Nemůžu nikomu vnucovat ten svůj.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nel-ly Nel-ly | Web | 29. června 2010 v 14:21 | Reagovat

Zní to zajímavě, já osobně na přímo fantasy mmoc nejsem.. teda je to u mě převládající žánr, ale že bych se zeměřovala přímoo na to, to ne.. díky tomu se v tom vlastně ani tolik nevyznám :D.. ale tohle vypadá dost nadějně, už kvůli tvé recenzi.. kdybych já chtěla napsat svůj názor, napíšu několik věk, pár výkřiků souhlasu či nesouhlasu a nikoho to nezaujme... no, ať dopadne zítra jak chcc, začínají mi prázdniny a uvidíme, co v knihovně najdu

2 Clarett Clarett | Web | 30. června 2010 v 15:59 | Reagovat

Gratuluji k úžasnému vysvědčení! :-) Krásné prázdniny!

3 Paddy Paddy | Web | 1. července 2010 v 21:38 | Reagovat

Začalo 1. kolo soutěže O zlatý brk Albuse Brumbála. Zadání najdeš u mě na blogu.

4 gilous-dance gilous-dance | Web | 2. července 2010 v 19:23 | Reagovat

Ahoj na mém blogu je vyhodnocení 3.kola a zítra ráno bude zadaní 4.kola

5 Annah Annah | 3. července 2010 v 13:45 | Reagovat

Četla jsem Levou ruku boží nedávno a přehlatala ji jedním dechem. Tvoje výtky zdílým, protože něco je tam oparvdu nelogické, ale narozdíl od tebe, mě konec nadchnul. Těším se co bude dál. Autor se může poučit  a příště už se nedopustit chyb. Koneckonců, čekají nás ještě dva díly téhle trilogie a tak se možná dočkáme zlepšení. Uvidíme!!

6 Tereza Tereza | Web | 9. července 2010 v 19:15 | Reagovat

Zvu ke čtení romantické e-knihy pro dívky o Marině, která musela do vílího gymnázia a v něm potkala elementární bytosti: elfy, víly, mořské panny, nágy (napůl lidi, napůl hady), dryády, kentaury atd. Mezi nimi hledá matku a svou lásku. Netuší, že je vílí princeznou.
Čte se zdola na pokráčko od 1 až do 39. Druhý díl bude vznikat během léta, už jsou tam i dvě kapitoly ze sekundy.

7 Nelien Nelien | Web | 10. července 2010 v 13:22 | Reagovat

Ahojky, o Levé ruce boží už jsem několikrát přemýšlela, že si ji koupím. Podle recenze mi zní jako hodně zajímavá i nápaditá kniha, jen mě možná maličko odrazuje ta podobnost s církevní fanatičností, která v té době vládla. Recenze super, ještě se rozmyslím, jestli si knížku nakonec pořídím, ale vypadá to na temnou fantasy, což já ráda... i když raději čtu o starších hlavních hrdinech :)

8 Géza apo Necropollis Géza apo Necropollis | E-mail | 28. srpna 2010 v 10:31 | Reagovat

Čest a krev,
Místo je z orientu, to jak se popisuje většina povídek ze středověku je hovadina, nikdy nebylo, "jak přijel krásný rytíř a zachránil princeznu". Jak popisuje Paul Hoffman Svatyni Vykupitelů, byhc i věřil že se stalo, jelikož, podle Materazziů, je to doba, kdy se objevil Ježíš Nazaretský. Takže toto sedí. Třívteřinová smrt, je v podstatě pravda... Dělám historický šerm a zajímám se o historii... Je pravda že když šermuješ déle, může se stát cokoliv, uklouzne ti noha atd... a je pravda je ta, že protivník ví jestli tě dá do tří sekund, pokud se bojuje dál je to smůla. Bitva je dobře popsaná, a celkem i věřim, že by se kavalerie nechala takto vydráždit k boji. Jediná chyba byla poslání posil k jízdě... Také pravda že bubnování do brnění během 10 sekund není příjemné a některé šípy si najdou cestu ...

Mě osobně se knížka líbila velmi a těším se na další díl

9 Santania Santania | 1. října 2010 v 20:19 | Reagovat

Ahoj. četla jsem tvojí recenzi. Úplně s tebou souhlasím, když říkáš, že to vlastně ani nebylo zajímavý. Mně to přišlo zajímavý, jenom když jsem to četla, teď když na to vzpomínám.. mi to připadá docela nudný.. Zvlášť ta pasáž, když bydlí u Idriss Pukeho ve srubu.. Ta mi přišla fakt zbytečná a taky je tam málo emocí.. Víc bych tam dala Henryho a Kleista, protože se mi zdá, že jsou sice na začátku, ale pak jako by se vypařili. Vlastně na tom byla nejlepší ta část, jak ten vykupitel kuchal Ribinu kámošku

10 miki666 miki666 | 24. října 2010 v 19:56 | Reagovat

Santania:doporučuju ti si ji přečíst znovu.já osobně ted ji dočetl po třetí.ohledně té "nudné"pasáži ve srubu i ta je velmi duležitá.za 1.poznáváš tam více hl. hrdinu a za 2.osobne si myslim ze ten najatej vrah se ještě tam ukaze.

11 FireFly FireFly | 3. února 2011 v 20:13 | Reagovat

Jedna z nejlepších knih jakou jsem za poslední rok četla..Ze začátku to bylo trošku nudne,ale to už tak knižky byvaji,ale potom .. Musím říct že o Calovi se mi i zdalo :)

12 Fallin Fallin | 6. března 2012 v 9:03 | Reagovat

Nevíte kdy má vyjít ten poslední díl trilogie?

13 Maťa Maťa | E-mail | Web | 1. května 2013 v 14:28 | Reagovat

Kniha bola divná, ale nebola zlá

14 snoopy snoopy | 11. května 2013 v 15:27 | Reagovat

Já osobně jsem byl z téhle knihy nadšený :) ale je to hlavně tím, že já prostě sem na fantasy knihy a podobné :-) Takže možná nejsem moc objektivní :-)

15 John John | 12. května 2013 v 21:55 | Reagovat

Skvělá knížka, moc se mi líbí fantasy knihy jako je tahle a těším se na další díl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama