Carmen

14. března 2010 v 14:54 | C.ind.ere.lla |  Divadlo
Mám tady další recenzi.


Včera jsem po delší době zase vyrazila do divadla. Tentokrát to bylo do Karlína a přiznávám, že jsem se tam skutečně těšila. Carmen sklidila hodně kladných ohlasů a já osobně byla hodně zvědavá, jak se mi bude líbit. A musím uznat, že to byla něco úžasnýho. Viděla jsem hodně muzikálů, ale tenhle patří k tomu nejlepšímu, co se dá na současné pražské muzikálové scéně navštívit. Myslím, že bych našla jen málo děl, která by mě tolik zaujala.

Obsazení:
Carmen: Lucie Bílá
Katarina: Dasha
José: Robert Jícha
Garcia: Martin Pošta
Teta Inéz: Pavla Břinková
Zuniga: Lukáš Kumpricht
Starosta Mendoza: Josef Štágr
Vědma: Hana Křížková
Cecílie: Veronika Veselá
Sherida: Kateřina Nováková
María: Kateřina Šildová
Isabela: Jana Zenáhlíková
Dolores: Barbora Popelková
Rosa: Lucie Žďárská
Inmar: Ivo Hrbáč
Kelvin: Václav Vostarek
Carlos: Jakub Šlégr

Abych to vzala popořádku, takhle si představuju správný muzikál. V první řadě oceňuju, že Karlín má živý orchestr. Připadá mi to přirozenější a zní to lépe než předtáčená hudba. Na Carmen jsem taky skutečně ocenila hudbu jako takovou a texty. Muzikál je původně americký, ač napsaný pro české divadlo a tudíž i písničky byly původně v angličtině. České texty jsou však perfektní. Nádherně vystihují atmosféru a neskládají se z prostoduchých veršíků typu den-sen. Je na nich vidět péče a propracovanost. Překladatel si s nimi skutečně pohrál a nepsal je na koleně těsně před uzávěrkou.
Skvělá je i scéna a kostýmy. Na scéně hodně oceňuju jednoduchost a využití minima kulis pro docílení správné atmosféry. Jeviště se stále proměňuje, ale nejde o žádné složité stavební přestavby a scéna je vlastně úplně prázdná. Podle to, jaké místo má představovat se pak přiveze příslušný nábytek a rekvizity. Hodně se mi líbila zvláště zrcadla. Kostýmy jsou jednoduché a plně vystihující charakter postav.
Přiznávám, že zpočátku jsem měla trochu problém, kam děj zařadit. Divák docela snadno identifikuje, že se zřejmě pohybujeme někde v Latinské Americe, horší už to je s časem. Podle toho, co jsem si přečetla v programu i podle toho, co jsem zaslechla na jevišti, ale nejspíš půjde o dvacáté století.
O čem je příběh jako takový jsem vůbec nevěděla a myslím, že to ani nechci prozrazovat vám, protože si ho tak užijete nejspíš víc. Abych jen tak trochu nastínila zápletku, do města přijíždí cirkus a vzbudí povyk, když hned první večer zaútočí na muže, který si dovolí trochu moc, žena s nožem. Pochopitelně to není nikdo jiný než Carmen. Koketní a vášnivá, která si ráda pohrává s muži a využívá je pro vlastní potěšení. Jenže nyní přijde nečekaný zvrat, když se sama zamiluje - do muže, který patří jiné. Víc už neprozradím, na nástin to určitě stačí.
A teď něco o obsazení. Lucka Bílá v hlavní roli byla nepřekonatelná. Tahle role je prostě psaná jí na tělo. Když vyjde na jeviště, skutečně jí věříte, že je Carmen. A když začne zpívat, běhá mráz po zádech. Několikrát jsem měla husí kůži, konec mě neskutečně dojímal a po devadesát procent představení jsem obdivovala, jakým způsobem dokáže zpívat. Pro mě to byl rozhodně výkon s velkým V. Lucka je paní zpěvačka a já se před ní můžu jedině hluboce sklonit. Stejně dobře odzpívala i Dasha v roli Kataríny. A když jsem ji v ní viděla a podobně jako Lucce jí věřila každé slovo, nějak si ji nedokážu představit v roli Carmen. Nevím, možná se mi jednou poštěstí ji v té roli vidět a třeba změním názor, ale Katarína k ní pasuje a její podání písně Svatá Terezo mě opravdu dojalo. Nesmím zapomenout ani na výtečnou Hanku Křížkovou, při jejíchž partech mi běhal mráz po zádech a Pavlu Břinkovou, která mě při svých výstupech vždy spolehlivě rozesmála.
Pokud jde o mužskou část, s obsazením jsem spokojená. Robert Jícha má nádherný hlas, který navíc bezvadně ladí dohromady s Luckou i s Dashou a jeho José je prostě skvělý. Vím, že se opakuju, ale nemáte žádný problém uvěřit mu, že je svojí postavou. Kdo mě příjemně překvapil, byl Martin Pošta. Přiznávám bez mučení, že ho nijak zvlášť nemusím, prostě nemám ráda jeho hlas, ale nevím proč, jako Garcia se mi líbil. Hlasově i typově. Ta role mu jednoduše sedla. Pokud jde o zbytek obsazení a hlavně o company, nemám, co bych vytkla. Pěvecké i herecké výkony byly skvělé a přestože většina rolí nemá moc velký prostor, využívá toho mála, aby ze sebe vydala úplné maximum.
Na Carmen se mi líbily i choreografie k jednotlivým výstupům a company, se kterou se netroškaří. Na scéně zahlédnete v jeden okamžik i kolem třiceti lidí a všichni přesně pasují na své místo. Bezvadným oživením bylo cirkusové představení. Ať už artisti nebo tanečnice ve vzduchu - z těch kousků se mi občas tajil dech. A u čeho jsem už vůbec nedýchala, bylo vrhání nožů. Fascinovaně jsem se dívala a doufala, že nůž nezasáhne některého aktéra. Princip, na kterém tenhle jednoduchý trik funguje, mi mamka objasnila bohužel až v autě cestou domů.
Podtrženo sečteno, Carmen byla úchvytným, neopakovatelným zážitkem. Po představení všichni aktéři sklidili pětiminutový potlesk ve stoje. Stálo celé divadlo a při počtu míst v karlínském hlediši, je to co říct. Představení jsem si skutečně neskutečně užila a teď už jenom doufám, že budu mít brzy příležitost vypravit se na Carmen znovu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 gilous-dance gilous-dance | Web | 23. března 2010 v 19:49 | Reagovat

ahoj
tato recenze je skvělá a určitě bych se na carmen chtěl podívat.
a teď kdybys chtěla se zučastnit mé velké talentové grafické soutěže na mém blogu: gilou-dance.blog.cz
myslím,že máš velký talent

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama