Avatar

23. ledna 2010 v 23:49 | C.ind.ere.lla |  Filmy
Před chvílí jsem se vrátila z kina a nedá mi to, abych nenapsala krátkou recenzi.


Oficiální anotace:
Příběh se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kde lidstvo objevilo planetu Alpha Centauri B-4. Pro vědce a astronauty, kteří překonali propast mezi slunci a přistáli na mimozemské půdě známé jako Pandora, se jejich sen stal skutečností. Je to svět tak rozmanitý, plný tvorů a rostlin, které si lidská mysl dokázala stěží představit. Skýtá neuvěřitelná přírodní bohatství a poklady, po kterých lidé vždy toužili. Naneštěstí se atmosféra tohoto měsíce nepodobá té naší a člověk v ní nedokáže přežít. Vědcům se tato překážka podaří odstranit, když vytvoří hybrida lidské a mimozemské DNA, do kterého se dá vložit vědomí člověka. Lidská expanze může začít...
Hlavním hrdinou je paralyzovaný voják Jake Sully (Sam Worthington), který se pomocí vtělení do uměle vytvořeného hybridního těla noří do světa a kultury Na'vi, původních obyvatel Pandory, a dostává se doprostřed konfliktu dvou kultur, které mají naprosto odlišné cíle.

Moje hodnocení: 98%
Nerada dávám sto procent, proto je nedám ani tentokrát, ale i tak dávám jedno z nejvyšších hodnocení, které ode mě jaký film kdy dostal. Avatar je něco, co se dá jen těžko popsat slovy a pro správné pochopení ho člověk prostě musí vidět. A vůbec nejde o nádhernou přírodu a neomezenou fantazii co se tvorů neznámé planety kdesi ve vesmíru týče. Nejmodernější technologie dělá své a prostředí i postavy jsou tudíž graficky dokonalé. Určitě to hodně napomáhá k tomu, aby se divák cítil přikován k sedačce a konsternovaně pozorval dění na plátně, a pokud na film vyrazíte 3D, bude to zážitek o to větší, ale při Avataru bychom neměli vnímat jen prostředí.
I když jsem měla hodně kladných ohlasů od svých známých, vlastně jsem až do dneška nevěděla, co mě čeká, o čem film vlastně je a jak silný příběh uvidím. A jsem za to ráda, protože jsem aspoň mohla všechno nestranně posoudit a utvořit si vlastní názor. Ráda se dívám i pod povrch, pokud je to možné. Bohužel současná kinematografie jen málokdy nabízí něco, co by skutečně stálo za hloubější rozjímání. Současné produkce se snaží svého diváka hlavně pobavit a na tom, po pravdě, docela tratí. Pro průměrného člověka jsou filmy nabízené komerčními společnostmi jistě dostačující, ale přesto by být neměly.
Avatar je film, nad kterým byste měli přemýšlet. Ne se jen tupě koukat a obdivovat krajinu, ale vnímat, co se děje. Poslouchat dialogy, chápat souvislosti, srovnávat... Po zkouknutí byste si měli něco odnést, Avatar by vás podle mě měl nějak ovlivnit. Osobně si myslím, že je v něm skrytá hluboká filosofie a stačí jen trochu nadzvednout pokličku.
V čem je Avatar tak jiný a v čem se liší od jiných současných filmů? Není to grafika a nejmodernější technologie natáčení, ty může v budoucnu využít kdokoliv, je to myšlenka, kterou ukrývá. Jsou to protiklady, které se v něm skrývají a které čekají na odhalení. Je to silný kontrast současné konzumní společnosti a dávné svobody přírody. Ve filmu si, pokud budete chtít, všimnete náznaků jednání dnešních lidí, a ne jednotlivců, nás všech, celého lidstva.
Možná, že vám bude připadat, že James Cameron se na lidskou rasu dívá negativně, že ji popisuje kriticky, ale zapřemýšlejte. Avatar ukazuje svět takový jaký je a zároveň takový, jaký by mohl být. Budu sprostá, ale musím říct, že lidi jsou svině. Tím jak se dokáží chovat a kvůli čemu. Protože umějí jen brát a nikoliv dávat, protože umějí jenom ničit a ne zachraňovat. A příroda, která stojí proti nim, je slabá. Nebo ne? Dokáže být dost silná na to, aby zastavila lidské jednání, aby přiměla lidstvo k zamyšlení?
Odpověď skrytá v Avataru dává naději. Ukazuje, že svět přeci jen není tak černý a že ne všichni jsme zkažení. Ale kolik z nás bude chtít tu surovou pravdu, kterou ukazuje také, vidět? Dokázali by se z něj mocipáni řídící náš svět poučit a zauvažovat nad svým jednáním?
Omlouvám se za ty zdlouhavé filozofické rozbory vlastních myšlenek, ale chtěla jsem co nejlépe popsat, jak na mě Avatar zapůsobil. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete se ohrazovat, nechám to na vás. Nemusíte ve filmu hledat ani žádnou filozofii, pokud nebudete chtít, i tak má své kouzlo. Já svůj názor vyjádřila a budu vděčná, když se se mnou podělíte o ten svůj.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lejíí* Lejíí* | Web | 23. ledna 2010 v 23:53 | Reagovat

ahojky. dneska bych chtěla dát na bločku 200 lidí. a už mi chybí fakt málo. pomůžeš mi? stačí kliknout na web. díky, papa. dobrou..

ps.. (jenom 5 lidiček). prosíím..

avatar je nej fiilm. :)

2 hilaryerhardduff-4ever hilaryerhardduff-4ever | Web | 23. ledna 2010 v 23:59 | Reagovat

Pěkný Blog!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama