Angelika

30. ledna 2010 v 20:06 | C.ind.ere.lla |  Divadlo
Zase jedna divadelní recenze.


Po delší době jsem zase vyrazila do divadla. Tentokrát to bylo 27. 1. na dopolední generálku Angeliky na Brodway. A tady už je moje hodnocení tohohle představení.

Obsazení:
Angelika: Monika Absolonová
Joffrey de Peyrac: Marián Vojtko
Nicolas: Alan Bastien
Madame Contoire: Radka Fišarová
Desgrez: Tomáš Trapl
Král Ludvík XIV.: Vilém Čok
Otec Angeliky, arcibiskup: Tomáš Bartůněk
Lorraine: Jiří Helekal
Filip: Dušan Kollár
Básník Špína: Tomáš Savka
Madame Montespan: Šárka Vaňková
Bachtiari-bej: Juraj Bernáth
Gendére: Michal Tůma
Geno: Zdeněk Izer
Stelien: Petr Pečený

Nejdřív zhodnotím muzikál jako celek, potom se pustím do jednotlivých výkonů. Angeliku mám osobně hodně ráda, protože je to taková romantická slaďárna a já jsem od přírody romantická dušička. Navíc se mi ohromně líbí hudba, se kterou si podle mě David dost pohrál, takže se příjemně poslouchá a tak nějak nenásilně na sebe navazuje. Děj muzikálu je oproti knihám či filmům dost zjednodušen, ale rozhodně neztrácí plynulost a zaujme.
Scéna není zas tak složitá. Aktéři využívají schody, propadla, točny, často se manipuluje s dvěma půlkruhovými posuvnými zástěnami. Za nimi se pak postupně vystřídá alchymistická laboratoř, ložnice Angeliky, nebo třeba ložnice v paláci perského sultána. Pokud jde o kostýmy, nejvíc jich má pochopitelně hlavní postava Angeliky a kolikrát se divím, že se dokáže tak rychle převléknout. Občas na to je totiž strašně málo času. Nicméně, zvládá to úspěšně. A byla by škoda, kdyby ne, protože je skutečně na co se koukat. Pan Šolc je prostě mistrem ve svém oboru.
Představení jelo plynule bez přerušování, i když mě docela pobavili chyby v textech. Angeliku znám v podstatě zpaměti, takže mi nemohlo uniknout, že několikrát zpívají aktéři něco úplně jiného, než jim předepisuje text. Ale hráli teprve generálku a navíc ze všeho vybruslili s takovou ctí, že neznalý divák by stejně nic nepoznal, takže i já jim ty kiksy odpouštím.
A teď už k jednotlivým výkonům.

Monika Absolonová - Tahle role je Monice psaná na tělo. Angelika jí sedí hlasově i herecky, nemluvě o tom, že Monika je skutečně krásná, takže se perfektně hodí i typově. Odzpívala úžasně, i když si asi dvakrát spletla text a v mluvený slovu se našel nějakej ten přebrebt. Každopádně při závěrečný písničce prvního dějstí jsem měla slzy v očích, stejně jako při při písničce A tak bože přání mám. Před Monikou skutečně smekám, věřila jsem jí každé slovo, každou notu.
Marián Vojtko - Že je Maroš brilantní zpěvák, o tom není pochyb. A s Monikou k sobě hlasově úžasně pasují. Odzpíval nádherně a odehrál snad ještě líp. Ani on se nevyhnul chybičce v textu, ale zvládl ji úžasně zakrýt. Nejdřív mi bylo trochu líto, že neuvidím Pepu Vojtka, kterým jsem v týhle roli vždycky dávala přednost, ale Maroš mě přesvědčil, že je snad ještě lepší.
Alan Bastien - Nicolas v Alanově podání neměl chybu. Herecky ani pěvecky. A ve chvíli, kdy na jevišti umírá, jsem mu to skutečně dokonale věřila.
Radka Fišarová - Radka je jako Contoire skvělá. Že má skvělý hlas, to vím už dávno, ale herecky se vypracovala. Řekla bych ,že hraje líp než když se Angelika uváděla poprvé. Roli zhrzené milenky jsem jí skutečně věřila.
Tomáš Trapl - Když vyleze Tomáš na jeviště, tak se snad ani nedá čekat, že by předvedl špatný výkon. Taky zblbnul text, ale ne zastak strašně. A zvlášť v druhém dějství byl bezkonkurenční.
Vilém Čok - Ludvík XIV. v podání Vildy Čoka rozhodně není uvážlivým státníkým, ale spíš někým, kdo se chová jako trucovité dítě, které nedostane, co chce. Ale královská audience byla jedním slovem dokonalá a stejně tak posunky směrem k paní M. Jeho pdání krále rozhodně pobaví. Aspoň já jsem se smála. :)
Tomáš Bartůněk - Jeh orole není nijak moc výrazná, takže není moc co říct. Zazpíval a zahrál dobře a víc nemám co dodávat.
Jiří Helekal - Jednak je mi šíleně nesympatická jeho role, ale nemusím ani Jirku. Občas mám trochu problém rozumět tomu, co vlastně zpívá, připadá mi to jako huhňání. Ale dal se přežít.
Dušan Kollár - Filip taky není žádná závratná role, možná by si zasloužila trochu víc prostoru, ale byla zahraná i zazpívaná senzačně a dobře zapadla do děje.
Tomáš Savka - Náš věčný snílek Špína, který si moc neláme hlavu se svou budoucností, asi tak bych mohla charakterizovat Tomášovo podání. Nicméně je perfektní a v duetu mu to s Monikou nádherně ladí, takže nemám co vytknout.
Šárka Vaňková - Madame Montespan je taky spíš štěk než role, všeho všudy má jednu písničku a pár vět, takže není moc kde ukázat, co v člověku je. Ale Šárka zahrála i zazpívala skvěle, od minulého uvádění Angeliky se taky podstatně zlepšila a ta mrcha jí vyloženě sedí. :)
Juraj Bernáth - Jako perský vyslanec se nám na jevišti nejdřív troch uzapomněl, ale zahrál i zazpíval dobře a skvěle se popral i s písničkou v perštině, který stejně nikdo nerozumí, takže by kldině mohl zpívat cokoliv. A jako šermíř neměl chybu. :)
Zdeněk Izer a Petr Pečený - Baviči pobavili. :) Vážně jsem se smála, zvláště pak Zděňkovi Izerovi. Některý jeho hlášky neměli chybu a s Petrem si bezbadně přizvukovali.

A jak se vyjádřit na závěr k celému představení? Byla to příjemná podívaná s úžasnými výkony, kterou jsem si užila, odreagovala se a aspoň na chvíli tak vypadla ze šedi běžného dne. Mrzí mě, že Angelika se hraje už nejspíš naposledy a ještě k tomu tak krátce, protože už se na ni nejspíš znova nedostanu. Asi mi nezbyde nic jinýho, než koukat na DVD, i když tam není tak perfektní obsazení a prostě to nemá tu atmosféru divadla. Tak snad se nám Angelika zase někdy vrátí a já si ji budu moct zase jít užít do divadla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama