Noc na Karlštejně

22. prosince 2009 v 15:12 | C.ind.ere.lla |  Divadlo
Recenze představení.

Přícházím s další divadelní recenzí. V sobotu 19. 12. jsem se vydala do Hudebního divadla Karlín na Noc na Karlštejně.

Obsazení:
Karel IV: Petr Štěpánek
Eliška Pomořanská: Monika Absolonová
Arnošt z Pardubic: Petr Kostka
Petr, král cyperský: Václav Vydra
Štěpán, vévoda bavorský: Andrej Hryc
Trubadúr: Jan Urban
Ješek z Wartenberka, karlštejnský purkrabí: Libor Žídek
Alena: Hana Holišová
Pešek Hlavně: Lumír Olšovský
Ofka: Vlasta Peterková
Velitel stráže: Josef Oplt
Správce hradu Karlík: Pavel Číčel

Představení je sice prezentováno jako muzikál, ale je to spíš činohra s písničkami. A kdo viděl film, bude si umět hravě představit, jak vypadá divadelní představení. To se filmem inspiruje do té míry, že ho téměř doslova kopíruje. Jedinou úplně novou scénou je korunovace, kterou hra začíná. Potom už se producenti drží dějové linky úspěšné filmové adaptace.
Scéna je téměř celou dobu představení stejná. Občas se zahrnou nějaké závěsy a jiné rozhrnou, nebo se odkryjí obrazy, případně se na scéně objeví pár kousků nábytku. Jinak je jeviště tvořeno maketou hradu. Kostýmy zapdají do období gotiky, v níž se příběh odehrává, ale krom oblečení pážat se filmem vůbec neinspirují.
Dějovou linku asi nemusím zdlouhavě popisovat, málokdo neviděl film. Ale co nejjednoduššeji - na Karlštejn, kam je odepřen přístup ženám, se dvě zamilované ženy dostanou. Jednou z nich je královna, druhá je neteř purkrabího. Nakonec se jejich převlek pochopitelně odhalí, ale obě získají důkaz lásky od svých vyvolených.
Dialogy se od filmové předlohy moc neliší, občas je něco přidáno, zazní jedna úplně nová písnička a dvě další melodie dostanou text. Přesto jsem se u představení nasmála jako u filmu nikdy. Mohly za to určitě perfektní herecké výkony a nezapomenutelné grimasy. Lumír Olšovský byl se svým Peškem bezkonkureční a zvlášť když se zrovna kočkoval s Alenou, Vašek Vydra předvedl úžasné grimasy při náboženských rozmluvách s arcibiskupem a královský pár ztvárněný Petrem Štěpánkem a Monikou Absolonovou se senzačně doplňoval a působil sehraně. Moničino podání Lásko má já stůňu a trubadúrovo Asi do věží pak bylo takovou příjemnou pěveckou třešničkou na dortu.
Noc na Karlštejně je příjemná oddechovka na sobotní odpoledne. Pobavíte se, poslechnete si krásné písničky a uvidíte klasický český film trochu jinak. A můžu vás ujistit, že opouštět krásné prostory divdla Karlín se vám učitě nebude chtít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nel-ly Nel-ly | Web | 22. prosince 2009 v 15:47 | Reagovat

Film miluju, tomu se nic nevyrovná, ale představení bylo taky skvělý... hlavně Absolonová... ale osobně mám radši muzikály, který jsou... prostě muzikály jak maj bejt :D

2 Clarett Clarett | Web | 22. prosince 2009 v 19:34 | Reagovat

Film taktéž zbožňuju, představení mohlo být super ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama