Anna Karenina

27. října 2009 v 19:36 | C.ind.ere.lla |  Divadlo
Recenze divadelního představení.


Není to tak dávno, co jsem byla v Praze na představení Anna Karenina. tady vám přináším jeho recenzi.

Oficiální anotace:
Osud ženy krásné a nešťastné, příběh vášnivé lásky, která byla dost velká na to, aby se vymkla konvencím své doby, ale nebyla dost silná, aby naplnila celý život, zároveň autobiografický příběh autorova života, v němž odhaluje příběh vlastního manželství, a celá řada otázek stále aktuálních, to je podstata světoznámého, mnohokrát zpracovaného románu největšího ruského spisovatele. Spisovatele, který jako málokdo rozuměl ženské duši, který jako málokdo pronikal do hloubky rodinných i milostných vztahů, který dokázal soudit nemilosrdně, ale zároveň velmi otevřeně. Nové zpracování akcentuje vedle Annina tragického příběhu i osudy dalších protagonistů v pestré mozaice osudů, směřujících k jediné otázce - jak volit mezi citem a povinností.

Obsazení:
Anna Karenina: Lenka Vlasáková
Dolly Oblonská: Stanislava Jachnická
Stiva Oblonskij: Lukáš Jurek
Kitty Ščerbacká: Hana Vagnerová
Kníže Levin: Hynek Čermák
Kněžna Ščerbacká: Jitka Smutná
Kníže Ščerbackij: Jan Vlasák
Karenin: Vladimír Čech
Vronskij: Martin Mňohončák
Hraběnka Vronská: Radka Fidlerová
Končalovskij: Jiří Hána
Petrickij: Jaromír Nosek
Tuškevič: Ivan Koreček
Betsy Tverská: Evellyn Pacoláková
Lydie Ivanovna: Hana Doulová
Líza Merkalovova: Lucie Pernetová
Tulačka: Lilian Malkina
Anuška: Kateřina Veckerová
Semjon: Jaroslav Vlach
Vaska: Petr Klimeš
Serjoža: Adam Mišík
Hlas Boha: Jiří Klem

Anna Karenina patří do repertoáru divadla ABC, které se zaměřuje zvláště na klasiku a příliš se netoulá po neznámých vodách moderních inscenací. Přestože sází na víc jak sto let staré romány, nijak na tom netratí. Notoricky známé náměty jsou mnohdy dokonce ke spracování větší výzvou, než naprostá novinka.
Možná to zní divně, ale před návštěvou divadla, jsem román Anna Karenina nečetla, ani jsem neviděla jediné televizní zpracování. Možná právě proto jsem jela na představení se smíšenými pocity, jelikož jsem nevěděla, co můžu očekávat. Tak trochu jsem se bála, že se budu během hry nudit nebo že mě nezaujme. Naštěstí jsem se spletla.
K neznámým jménůn narozdíl od mnoha jiných nepřistupuji skepticky, takže jsem nezavrhovala obsazení, které jsem si přečetla v programu a z něhož mi byla známá snad jen dvě jména. Dobrý herecký výkon totiž není limitován zvučným jménem. Představitelé jednotlivých postav nezklamali.
Anna Karenina je klasický realistický román vyznačující se značným množstvím postav, které si neodpustili ani dramaturgové. Přesto jsem se v nich, k vlastnímu překvapení, orientovala poměrně dobře. Vyzdvihla bych hlavně excelentní výkon Lenky Vlasákové v roli hlavní hrdinky a Hynka Čermáka, alias knížete Levina. Právě tito dva jsou nositeli dvou navzájem se proplétajících dějových linií. Oběma hercům se povedlo svým postavám vtisknout život a jedičný charakter, takže ani znalý divák neměl problémy uvěřit jim jejich roli. Ani zbytek však nijak výrazně nepokulhává.
Dramaturgicky a režisérsky skvěle řešené mi přišly zvláště dvě, respektive tři, scény. První dvě jsou skoro stejné - jedná se o scény, kdy nejprve Kitty a později i Anna blouzní v horečkách. Tyto horečné sny plné nesmyslných omluv, otázek a odpovědí jsou perfektně přehrány za pomoci ostatních herců a obrovských masek. Druhá scéna, která se mi skutečně líbila, je ve druhé půli představení, kdy si Kitty a Levin za pomoci písmen na zrcadle vyznávají lásku.
Celá scéna je řešena skutečně zajímavě. Na začátku vidíte jen beztvaré obrysy nábytku skrytého pod bílým plátnem. Jednotlivé kusy se pak v průběhu představení odkrývají, scéna se tudíž skoro nezmění. Spolupráce s prostorem je do detailu propracovaná a nenajdete ani jednu zbytečnou židli, na kterou by se nikdo neposadil. Stejně dobře řešené jsou i kostýmy, jejichž obměna během hry je minimální. Občas někomu přibyde kabát a jinému ubyde klobouk, ale jinak zůstávají postavy oblečeny do stejných šatů, což do značné míry zjednodušuje jejich rozlišení už při vstupu na jeviště.
Pokud bych měla představení na závěr nějak shrnout, řekla bych, že je skvěle propracované po všech stránkách. Herecké obsazení je zcela uvěřitelné, stejně jako kostýmy a dekorace. Celkově hodnotím 95% s tím, že Anna Karenina byla jedním z nejlepších divadelních představení, jaké jsem kdy navštívila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Will Will | 27. října 2009 v 19:56 | Reagovat

Věřím, že to bylo super. Po tom, co si mi to odvyprávěla, mě to zaujalo a docela bych to i chtěla vidět. Hlavně ta scéna musela být úžasná

2 Marion An Marie Marion An Marie | Web | 28. října 2009 v 9:22 | Reagovat

Ahojky :D mas to tu velmi pekne, nechcela by si sa spriatelit?? :D

3 Xoxo Xoxo | Web | 28. října 2009 v 9:25 | Reagovat

Nechceš spřátelit?

4 Clarett Clarett | Web | 28. října 2009 v 12:08 | Reagovat

Lenku Vlasákovou mám ráda...vypadá to moc dobře :D

5 Clarett Clarett | Web | 28. října 2009 v 20:45 | Reagovat

Moc děkuju za zhodnocení :)

6 Clarett Clarett | Web | 31. října 2009 v 10:27 | Reagovat

Jak se daří? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama